Instalacje technologiczne dla przemysłu
Patrząc na rozwój przemysłu w obecnych czasach, możemy zauważyć, że prawie każda branża ma swoje technologie w przemyśle – zaczynając od spożywczej, kosmetycznej, po energetyczną lub chemiczną. Dlatego pojęcie instalacji technologicznych jest bardzo ogólne: urządzenie, maszyny, aparatura, różnią się wielkością oraz zaawansowaniem.
Dlaczego wykorzystuje się takie rozwiązania?
Spójrzmy 50 lat wstecz na produkcję oraz technologię w niej wykorzystywaną. Opierała się ona na prostszych oraz mniej wydajnych rozwiązaniach. Dla niektórych osób patrzących z zewnątrz na dane konstrukcje, nawet dzisiaj wydają się one łatwe w wykonaniu, jednak jest odwrotnie. Samo zaprojektowanie, uruchomienie, a potem wdrożenie odpowiednich procesów, wymaga specjalistycznej wiedzy. Wszystko to ma na celu ułatwienie oraz zastąpienie pracy osób, które nie muszą fizycznie wykonywać odpowiedniego zakresu działań, tylko robi to za nich odpowiednie zaadaptowanie instalacji.
Realizacja
Realizacja składa się z trzech procesów:
- projektowanie,
- instalacja,
- uruchomienie.
Na początku projektant musi zsynchronizować pracę z harmonogramem budowy. Samo przygotowanie rysunków technicznych musi być wcześniej zaplanowane. Każda branża ma swoje potrzeby i specyfikę, dlatego trzeba się zastanowić, które kwestie są najważniejsze.
Następnie instalowanie oraz uruchamianie może zająć od kilku dni do kilkunastu miesięcy, jest to zależne od zaawansowania systemu, a także indywidualnego podejścia do każdego obiektu. Również urządzeniami, mogą być proste zbiorniki, jak i zaawansowane maszyny lub linie zespolone. Urządzenia integrowane są za pomocą systemów, które przy uruchamianiu muszą być zainstalowane, aby wspomagać bezpieczeństwo.
Nie można zapomnieć o przepisach, które mają dotyczyć statusu formalnego naszej instalacji, w przypadku kontroli możemy mieć poważne problemy prawne lub finansowe.
Czy jest to opłacalne?
Mamy instalację, która zastępuje pracę osób, aczkolwiek koszt jej zbudowania jest poważną blokadą na to przedsięwzięcie. Jak więc ocenić, czy warto podejmować się działań z tym związanych? Przede wszystkim, musimy spojrzeć na to z długoterminowej perspektywy – jak na inwestycję. Również zwróćmy uwagę na fakt, że nie musimy takiej technologii wymyślać sami, ponieważ zajmują się tym odpowiednie firmy, takie jak https://www.eurospaw.com.pl/, które oferują gotowe rozwiązania w tym zakresie. Zastąpienie pracy osób to również zwiększenie bezpieczeństwa, ponieważ zmniejszamy ryzyko wypadku osób, które wykonują dany zakres działań, natomiast automatyzacja wiąże się przede wszystkim z maksymalizacją efektywności pracy.