Akustyka ścian budynku – na co zwrócić uwagę?
Komfort akustyczny wewnątrz budynku wpływa na jakość życia wszystkich domowników, umożliwia im spokojny wypoczynek i pracę. Jak najmniejsze rozchodzenie się drgań wywołanych hałasem ma duże znaczenie zarówno w budynkach wielorodzinnych, jak i przy budowaniu domów jednorodzinnych. Z tego względu zastosowanie akustycznych ścian najlepiej uwzględnić na etapie projektowania budynku.
Izolacja akustyczna ścian
Ściany działowe przenoszą dźwięki utrzymujące się w powietrzu, jeśli zostanę wybudowane z nieodpowiednich materiałów i nie zostaną zaizolowane, wówczas wszystkie dźwięki pojawiające się za ścianą są bardzo wyraźne, dodatkowo ustawiony sprzęt audio albo AGD, jak np. pralka przenoszą drgania na całą powierzchnię budynku. Dobrze wykonane ściany akustyczne działowe powinny być wykonane z pełnych cegieł i silikatów. Wskaźnik izolacyjności akustycznej określa decybele, jakie musi stłumić przegroda, im wyższa jest wartość wskaźnika, tym jest lepsza izolacyjność akustyczna ściany. Ściany działowe między łazienką i kuchnią powinny mieć wskaźnik przynajmniej na wysokości 40 dB, w innych pomieszczeniach wystarczy, kiedy wskaźnik jest utrzymany na poziomie 35 dB. Do izolacji ścian konstrukcyjnych wykonanych z profili stalowych wykorzystywana jest zazwyczaj wełna mineralna, która jest dobrym izolatorem dźwięków.
Wykorzystanie nowoczesnych technologii w budownictwie umożliwia zastosowanie nowoczesnych materiałów do budowy ścian akustycznych. Zastosowanie specjalnych systemów aluminiowo-szklanych oprócz doskonałej akustyki i zabezpieczenia przed pożarem sprawia, że wnętrza mogą być bardzo dobrze doświetlone. Interesujące rozwiązania tego typu oferuje firma: https://optimalpoland.pl/sciany-akustyczne/.
Rodzaje dźwięków wpływających na akustyczność pomieszczeń
Hałas we wnętrzach może być wywołany przez dwa typy dźwięków:
– powietrzne, są to dźwięki pochodzące zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz budynku, np. odgłosy rozmów i pracy urządzeń domowych,
– uderzeniowe to dźwięki wywołane chodzeniem, przesuwaniem mebli i innych przedmiotów.
O wiele łatwiej jest ograniczyć hałas przenoszący się drogą powietrzną, wystarczy zastosować odpowiednią konstrukcję przegrody. Więcej problemów sprawia wytłumienie dźwięków uderzeniowych, niezbędne w takim przypadku jest wykonanie bardzo szczelnego połączenia ścian i stropu, a także odpowiednich dylatacji w konstrukcji budynku. Ściany wykonane z ciężkich materiałów charakteryzują się dobrym współczynnikiem izolacyjności akustycznej, ponieważ masywne powierzchnie nie poddają się tak łatwo wibracjom.