Od decyzji do fundamentów, czyli formalności przed budową domu
Budowa domu to jedno z największych przedsięwzięć w życiu człowieka. Chociaż sam proces budowy może trwać tylko kilka miesięcy, to przygotowanie do niego może trwać kilka lat. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się formalnościom związanym z budową domu, od momentu podjęcia decyzji o budowie do momentu wylania fundamentów.
Podjęcie decyzji o budowie domu
Pierwszym krokiem do budowy domu jest podjęcie decyzji o wybudowaniu go. Decyzja ta może być podjęta z różnych powodów. Niektórzy planują wybudować dom, ponieważ chcą mieć własne miejsce, którego nie będą musieli dzielić z nikim innym. Inni chcą zbudować dom jako inwestycję, która z czasem będzie przynosić zyski. Bez względu na powody, podjęcie decyzji o budowie domu i jej realizacja to duże wyzwanie. Wiele ciekawych informacji pomocnych w podejmowaniu decyzji związanych z przyszłych domem znajdą Państwa także na stronie MURATORA https://projekty.muratordom.pl/poradnik-dla-budujacych/
Przygotowanie dokumentacji i uzyskanie zezwoleń
Po podjęciu decyzji o budowie domu, należy przystąpić do wyboru projektu, przygotowania dokumentów i uzyskania odpowiednich zezwoleń. W pierwszej kolejności należy ustalić co możemy zbudować na naszej działce. Należy sprawdzić czy działka znajduje się na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (w skrócie MPZP) czy nie. Jeśli jest MPZP to sytuacja jest prosta w planie będzie opisane jaki budynek możemy zrealizować na działce, jeśli planu nie ma to należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy (w skrócie WZ-tka). Wniosek o wydanie WZ-tki jak również wniosek o wypis i wyrys z MPZP składa się w urzędzie miasta lub gminy, na terenie której leży nasza działka.
Gdy wiemy co możemy zbudować możemy zająć się projektem, który będzie potrzebny do załatwienia formalności w urzędzie i do budowy domu. Projekt budowlany składa się z trzech części: projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu technicznego. Dwie pierwsze części projektu budowlanego podlegają zatwierdzeniu przez organ administracji architektoniczno-budowlanej. Budując dom jednorodzinny musimy je złożyć w urzędzie wraz z wnioskiem o pozwolenia na budowę lub ze zgłoszeniem budowy. Projekt techniczny potrzebny będzie wykonawcy do budowy domu.
Zamówienie wykonawcy
Po uzyskaniu wszystkich dokumentów i otrzymaniu pozwolenia na budowę lub braku sprzeciwu w przypadku zgłoszenia budowy należy znaleźć wykonawcę i kierownika budowy. Przed zawarciem umowy z wykonawcą, najlepiej na piśmie, warto upewnić się, że firma którą wybieramy jest rzetelna i ma doświadczenie w budowie domów jednorodzinnych.
Wybór materiałów budowlanych
Wybór materiałów budowlanych jest ważnym elementem budowy domu. W zależności od naszych preferencji i budżetu, możemy zdecydować się na budowę domu z cegły, betonu, drewna lub innych materiałów. Decyzja o wyborze technologii budowy powinna zapaść na etapie powstawania projektu budowlanego. Podczas budowy, w trakcie zakupu materiałów warto zwrócić uwagę na ich jakość i parametry techniczne. Dobrze wykonany dom powinien być wytrzymały, energooszczędny oraz estetyczny.
Projekt przyszłego domu
Projekt domu powinien odpowiadać naszym potrzebom oraz preferencjom. Musimy zwrócić uwagę na kilka elementów:
– wielkość domu – projekt powinien uwzględniać liczbę i styl życia osób, które będą w nim zamieszkiwać oraz odpowiednie wykorzystanie powierzchni,
– układ i liczbę pomieszczeń – ważne jest, aby liczba pomieszczeń była dopasowana do liczby mieszkańców, a pomieszczenia były prawidłowo rozmieszczone względem siebie i optymalnie względem stron świata, co umożliwi ich dobre oświetlenie,
– funkcjonalność – projekt powinien uwzględniać nasze potrzeby, wygodne i dopasowane do oczekiwań każdego z mieszkańców pomieszczenia, odpowiednio dużą strefę dzienną, wygodną komunikację, a kształt pomieszczeń musi umożliwić ich funkcjonalne umeblowanie
Koszt budowy
Koszt budowy domu zależy od kilku czynników, m.in. od materiału, z którego zostanie wykonany, wielkości domu oraz jego lokalizacji. Warto jednak wiedzieć, że koszty budowy domu to tylko część kosztów, jakie poniesiemy. Nie możemy zapominać o opłatach związanych z wykonaniem projektu, podłączeniem domu do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej oraz energetycznej i zagospodarowaniem działki. Warto zarezerwować odpowiednią kwotę na te koszty.
Budowa domu to czasochłonny i wymagający proces. Wymaga wielu decyzji, formalności i czasu. Przed podjęciem decyzji o budowie, należy dobrze to przemyśleć, a przed budową uzyskać odpowiednie pozwolenia. Wszystko należy zaplanować z wyprzedzeniem, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości.
Zdjęcie główne: Projekt domu A105 – Nasz pomysł z kolekcji Murator, arch. Katarzyna Słupeczańska